EGYPT -tipy, triky a pocity

Asi som už posledná osoba, ktorá nebola v Egypte a to pracujem v cestovnej kancelárii už 16 rokov. Počas Veľkej Noci vždy niekam s deťmi cestujeme a tento rok, kedže som im chcela dopriať naozaj teplo aj na kúpanie v mori, to vyšlo práve na Egypt. Priznám sa,že som sa tomuto arabskému svetu už dlhšie vyhýbala,ale tak predávame ho, tak treba skúsiť aj to.

„Odrb“ na každom rohu

VIZA DO EGYPTA

Hneď po prílete do Hurghady Vás pracovníci letiska s krikom naženú do stánkov cestoviek, od ktorých ste zájazd kupovali. V dobrej viere idete, lebo však všetci idú a asi to bude najlepšie poslúchať pokyny pracovníkov letiska. Deň pred odjazdom som si skontrolovala na ww.mzv.sk ešte raz vstupné formality, kde písali „Po prílete si zakúpite za 25usd víza priamo na mieste“. Pracovník v stánku nám víza nalepil a pýtal 28eur alebo 34usd za jedno vízum. Pri 4člennej rodine je to už trošku rozdiel. O 20 metrov ďalej naozaj v oficiálnom stánku predávali za 25usd.Takže odporúčam sa poriadne rozhliadnuť a nenechať sa oklamať.

POMOC S KUFRAMI NA LETISKU

Hneď ako si vyzdvihnete batožinu, máte okolo seba množstvo pomocníkov, ktorí vám radi „nezištne“ naložia kufor a nasmerujú vás k autobusu vašej cestovky. Naozaj sú veĺmi neoblomní, spýtajú sa Vás „ETI“? (To bola naša cestovka), keď poviete áno už máte kufor naložený a ruku čakajúcu na peniaze.

TUTANCHAMONOVA hrobka

Počas výletu do Luxoru a Karnaku (stál 79eur na osobu od oficiálnej CK) egyptsko-slovenský delegát predával vstup do Tutanchamonovej hrobky za 20eur na osobu. Na mieste stojí polovičku. Inak to bol úžasný výlet.

Bakšiš,bakšiš,bakšiš…

Vedela som, že Egypťania fungujú na sprepitnom, ale netušila som, že až v takej miere. Pracovník hotela Vám pomôže rozprestrieť uterák na lehátko a už má „ruku natrčenú“. Upratovač každý deň čakal kým prídeme, vbehol nám do izby a ukazoval ako pekne upratal a poskladal z uteráka zvieratko. Prvé tri dni sme mu dali po doláre ale teda naozaj čakal každý deň a už to bolo doterné, aj nám narúšal súkromie. Jeden deň nám dokonca počas upratovanie vzal toaleťák a keď sme prišli do izby, víťazoslávne nám ho priniesol, záchranca…a čakal sprepitné. Ku koncu pobytu som sa už aj bála kohokoľvek z hotela niečo spýtať, pretože nič nebolo zadarmo…

Nič nefunguje, nič netreba opravovať

Mojej mamine celý pobyt v hoteli nefungovala kľučka od vstupných dverí, balkónové dvere a trezor. Podplatenému upratovačovi sme nahlásili prvý deň, nič sa neudialo, druhý deň poskladal uterák a pýtal znovu bakšiš. Don’t worry be happy! V reštauráciách nesplachujúce WC, neodtekajúce umývadlo, ale zato traja čašníci s nápojovým lístkom a natrčenými rukami

Každá žena je krásna a žiadaná

Až na tomto zájazde som pochopila, prečo tie ženy, možno aj trochu menej atraktívne, tak nedajú na Egypt dopustiť. Všade Vám egyptskí muži len lichotia, prihovárajú sa a flirtujú.

EGYPT SIM KARTA

Určite sa oplatí kupiť si hned na letisku egyptskú sim kartu, stoji cca 10eur, je tam 20GB internetu a frčí naozaj skvele, hotelová wifi je často len na recepcii a vypadáva.

Egypt – euro alebo doláre?

Už roky klientom odporúčam vymeniť si doláre, aj napr. kvôli tomu, ze bankovka dolárovka sa dá dať lepšie ako sprepitné ako minca eura. Ale to už je prežitok. Egypťania „prešli na euro“, ktoré je teraz najpopulárnejšou menou, mince nevadia

Faraonova pomstva, lieky proti hnačke a gastrozážitky

Milujem dobré jedlo, ale tu som si naozaj hľadala, čo do úst. Na jednu stranu som sa aj bála tej obávanej egyptskej hnačky, takže som prvé dni vynechávala čerstvú zeleninu a ovocie, ale aj v skutočnosti nebol pre mňa Egypt žiadnym gastrozážitkom, pečivo sypké, málo morských plodov, všetko bolo také „lečoidné“, málo alebo veľmi slané, zákusky samý cukor. Zachránili to cestoviny, ich typický mäkký syr na spôsob lučina, sem-tam dobrá rybka, výborná ryža a nakoniec aj tá zelenina, keď som sa odvážila. Každé ráno sme poctivo dezinfikovali (treba domácu pálenú vraj min. 52-ku),dobreeeee tak pre istotu aj trikrát denne sme dezinfikovali. Ale teda nedostavili sa žiadne tráviace problémy ani nám ani deťom, aj keď šrotovali zmrzlinu, toho som sa trochu bála. Pivo čapované bolo tiež fajn. Kúpili sme si pre istotu aj lieky proti hnačke-volajú sa Antinal a majú ich v každej Pharmacy, alebo Vám ho rád zoženie aj Váš delegát.

Aby som len negatíva nepísala, počasie skutočne vyšlo na jednotku, deti mali teplé krásne čistučké more, piesoček, tobogány a boli dokonale šťastné. A my dospelí sme sa do sýtosti vyšnorchlovali a tie egyptské pamiatky Luxor, Karnak boli pre mňa skutočným zážitkom na celý život. A treba pamätať aj na to, že my sme turisti v ich krajine, v ich kultúre a nečakať, že oni sa prispôsobia tej našej.