Lanzarote Kanárske ostrovy

Prvýkrát som na Kanárskych ostrovoch bola v rámci plavby na výletnej lodi – Gran Canaria – Tenerife – Casablanca a Agadir. Vtedy ma práve najviac zo všetkých ostrovov zaujalo práve to najmenej známe – Lanzarote. Boli sme tam vtedy jeden deň, v rámci ktorého sme stihli pozrieť vinárstvá, sopku Timanffaya a hlavné mesto Arrecife. Ostrov bol čistučký – domáci tam dvíhali každý papierik, zametali aj verejné komunikácie a ľudia boli veľmi milí (v taxíku, v ktorom sme absolvovali náš výlet sme si zabudli fľašku vína, ktorý sme kúpili ako darček vo vinárstve a šofér taxíku nás hľadal hodinu po hlavnom meste, aby nám túto fľašku vrátil). Odvtedy som pozerala letenky, pretože som tento ostrov chcela preskúmať viac a vziať sem aj svoju rodinu. Letenky z Viedne však boli vždy šialene drahé, preto ma veľmi potešilo keď minulý rok začal lietať Ryanair a dokonca z Bratislavy!

A tak sa podarilo, absolvovali sme Lanzarote tento rok 2022 na Veľkú noc. Lieta sa každú sobotu, takže si môžte vybrať či týždeň, dva a pod. Ak by ste chceli napr 10 dní, odporúčam to spojiť s iným ostrovom, napr. Fuerteventurou (30 min trajektom) a priletieť naspať do Viedne.

Ceny leteniek pri low coste sa šialene menia, ale v zásade platí okolo 100eur hore dolu bez batožiny je už veľmi dobrá cena. Počas obdobia ako som letenky sledovala, stáli aj 400eur a potom naspať klesli až na nejakých 59eur obojesmerka. Batožinu kupujte určite už pri kúpe letenky, pretože na letisku stojí potom dvoj až trojnásobne viac. V našom prípade 20kg stálo 50eur obojsmerne, 10kg 31eur obojsmerne. Je možné si vziať napr. aj bicykel, cena je 120eur obojsmerne, ale na Lanzarote je skutočne veľmi veľa cyklopožičovní, takže ak nie ste vrcholový cyklista, tak zbytočná starosť.  Ak si budete zájazd bookovať cez nás, radi za vás vybavíme aj letenky aj check in.

Transfér a doprava na ostrove Lanzarote

Ak si plánujete požičať auto, odporúčame si ho objednať popredu a online, pretože na mieste sú vyššie ceny a majú aj problém s obsadenosťou, klientom, ktorí chceli auto na druhý deň, bol veľký problém zohnať aj keď nakoniec sa podarilo. Ak si bookujete na viac dní, máte výhodnejšiu cenu. Veľkou výhodou je, že detské sedačky sú zdarma, čo je obrovská výhoda pokiaľ cestujete s deťmi, pretože cena za prenájom sedačiek sa často vyrovná cene prenájmu auta. Požičovne, ktoré majú výhodné prenájmy si môžete rezervovať na nájvýhodnejšie prenájmy áut  Pokiaľ auto nechcete, vybavíme vám transfér do hotela. Taxíky sú takisto veľmi priateľské ceny.

Ubytovanie Lanzarote

My sme si vybrali pre náš pobyt  Puerto del Carmen, je to turistické rušné stredisko, kde sa nachádza množstvo reštaurácií, barov, nočný život, nákupné možnosti a pod. Pláž je širokánska, je to taký tmavohnedý piesok, ale voda čistučká aj keď v apríli bola ešte studenšia – čo ale teda aspoň mojim deťom vôbec neprekážalo. Ale na kanároch nečajte teplučkú vodu ani v lete, Egypt to teda nie je 🙂

Blaya Blanca – ďalšie turistické stredisko, naozaj krásne, nájdete tu prístav, v stredu a v nedeľu sa konajú trhy s lokálnymi výrobkami – aj africkými a čínskymi somarinami ako asi všade vo svete 🙂 pláže sú tu menšie ale sú to také zálivčeky a piesok je tu biely. Je tu množstvo detských ihrísk napr. Kikoland priamo pri hlavnej pláži Playa Dorada, takisto aquapark Aqualava a pod. Playa Blanca je aj výborným východiskovým bodom pre návštevu krásnych pláží v národnom parku – napr. Playa Papagayo.

Papagayo Beach – za mňa najkrajšia pláž na tomto ostrove, vstup je 3eur za auto a po nespevnenej ceste cca 15-20 minút sa dostanete na veľké parkovisko a odtiaľ už vidíte tú nádheru, čistučkú zátoku medzi skalami s jemných pieskom. Hore nad plážou je reštaurácia.

Strava na Lanzarote

Ak si kupujete letenky zvlášť a chcete bývať v hoteli so stravou, vieme vám poradiť, resp. berieme hotely od nemeckých a rakúskych CK, ktoré tam majú celoročnú kapacitu, preto je to omnoho výhodnejšie ako napr. booking alebo priamo hotelová stránka. Inak je na ostrove mnoho reštaurácii za klasické európske ceny, mnoho potravín, kde si za normálne ceny viete kúpiť napr. pivo, sangriu alebo proseccko 🙂

Cyklistika na Lanzarote

Kanárske ostrovy sú rajom pre cyklistov, majú veľké množstvo cyklistických cestičiek, celoročne ideálne počasie, veľa požičovní, nájdete tu skutočne klasické, detské, cestné, elektrobiky, čo len chcete. Takisto pozdĺž pobrežia vedie pekná cyklocesta, je možné ju absolvovať aj na cykloautíčku pre 4-6 osôb alebo elektrokolobežke – appka S-link.

Počasie na Kanárskych ostrovoch

Vraví sa, že tu nikdy teplota neklesne pod 20C a nestúpne nad 30C, takže je to ideálne miesto pre tých, ktorí nemajú radi horúčavy. Počasie vhodné počas celého roku.

Tipy na výlety Lanzarote

Chúdence moje decká (1,5 a 3,5 roka) prejazdili s nami celý ostrov, ale už si na to so mnou zvykli.

Rancho Texas – toto je super hlavne pre tie deti, je to v Puerto del Carmen, z mnohých hotelov je tam autobusová doprava zdarma, cena lístka 30eur dosp. a 22eur dieťa. Treba prísť ráno a naplánovať si všetky shows (papagáje, delfíny, tulene, dravce). Areál je naozaj krásne vybudovaný, okrem zvieratiek, je tu aj aquapark, ale teda v apríli tam bola naozaj strašne studená voda, deti by sa aj jašili, ale už mali ústa fialové po 20 minútach. Ale vrelo odporúčam pre rodiny.

La Geria – oblasť, kde pestujú hrozno v sopečnej veľmi úrodnej pôde, nachádza sa tu množstvo vinárstiev „bodegas“ stačí si len vybrať. Môžte si zaplatiť ochutnávku vín, my sme platili 1eur za pohárik a víno bolo skutočne výborné. Fľaška stojí cca 10eur.

Národný park a sopka Timanfaya – je to asi najznámejšia atrakcia na ostrove. Sopka vybuchla naposledy v roku 1730 a chrlila lávu neuveriteľných 6 rokov, čo je teda poznať na celom ostrove. Do parku sa dostanete buď autobusom vrámci výletu, ktorý si zakúpite buď cez internet alebo priamo v hoteli, alebo požičaným autom, vstup je 12eur dosp. osoba. Pozor však na čakanie – my sme po prekročení pokladne čakali 90 minút, kým sme sa autom dostali na parkovisko. Autobusy tieto kolony predbiehajú takže ak máte zakúpený výlet, bude to rýchlejšie. Hore nečakajte žiadne zázraky, ukážu vám tam ako voda chrlí zo zeme, keď tam nalejú vodu, ako sa slama sama zapáli a najväčšia atrakcia – môžete si objednať kura ugrilované priamo na aktívnej sopke (polka kuriatka stojí cca 14eur), môj 3,5 ročný syn to tu nazval „čertova pekáreň“ 😀

El Golfo

Vyhasnutý vulkán v tvare polmesiaca a vedľa neho, zelené jazero s čiernou plážou.

Cesar Manrique – umelec maliar, sochár a architekt, patrón tohto ostrova, ktorý sa po návrate z USA zaslúžil o súčasný vzhľad ostrova – žiadna budova nesmie byť vyššia ako palma, takisto jednotný vzhľad a farebnosť budov.  Na ostrove sú atrakcie, ktoré projektoval a ktoré určite stoja za návštevu.

Cesar Manrique house – to je zrovna miesto, ktoré ak nie ste umelcov hlavný fanúšik asi až tak neoceníte, vstup je 10 eur a teda je to dom, v ktorom žil a tvoril. Nachádza sa v Harii.

Mirador del Rio – vyhliadka – skutočne krásna, vstup 5eur, oplatí sa určite, je tam nádherný výhľad, uprostred je panoramatická reštaurácia (kávička 2€, takže sa určite oplatí posedieť)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *