Plavba výletnou loďou

Dlho bolo mojim snom absolvovať plavbu výletnou loďou. Z pohľadu klientky vám o tom viem veľmi veľa porozprávať. Cez internet som hľadala ponuky a natrafila na Enjoy Travel. Bola to vtedy jediná cestovná kancelária, ktorá vyzerala, že sa v tom vyzná. Na ich stránke majú prehľadný rezervačný systém, kde som si vedela hneď pozrieť plavbu, loď a tiež spočítať celkovú cenu za plavbu. Voľba padla na Karibik. Rozhodli sme sa pre plavbu MSC Divina, ktorú ponúkali aj so slovenským delegátom a tak sme si boli isté, že sa nestratíme. Vyhovovalo nám predovšetkým miesto vyplávania: Miami. Najúžasnejšie bolo, že sme si nekupovali len plavbu, ale celý zájazd. Mali sme možnosť vidieť Miami, prejsť sa po legendárnej ulici Ocean Drive, kde sme si objednali XXL drink a zažili super nákupy značiek, ktoré u nás nenájdete. Prešli sme aj okolo ohromujúcej Villa Casa Casuarina, ktorú vlastnil slávny módny návrhár Gianni Versace. Mali sme teda postarané nielen o letenky, ale aj o ubytovanie na pár dní pred vyplávaním priamo v Miami a tiež super výlet do národného parku Everglades. Sama tomu nechcem veriť, ale áno, držala som v ruke krokodíla.

XXL Drink
Everglades

Pokiaľ plánujete takýto typ dovolenky, treba si plavbu rezervovať dostatočný čas vopred. Najlacnejšie vnútorné kajuty sa vypredajú ako prvé. My sme si plavbu rezervovali 6 mesiacov vopred. Ja viem, je to dlhá doba, ale keď sme boli rozhodnuté, že ideme, tak ideme.

Po príchode na loď si nájdete svoju kajutu. Nie je to také jednoduché, ako to vyzerá. Predstavte si 18 poschodový komplex, v ktorom je 3300 cestujúcich a 1200 personálu. Pri check in dostanete kartičku, ktorá slúži ako vaša peňaženka: na lodi sa nič neuhrádza v hotovosti. Aby ste ňou mohli platiť, na začiatku plavby si ju spárujete s vašou kreditnou kartou. Karta zároveň slúži aj ako doklad pri vstupe a výstupe z lode. Prvý deň sme však mali orientation session s Enjoy Travel, počas ktorej nám delegát vysvetlil, ako to na lodi chodí. Nikto z nás dokonca nemal ani „morskú nemoc“, pretože loď je taký obrovský kolos, že žiadne kolísanie nie je cítiť, ale keby náhodou predsa, na lodi vám dajú tabletky zdarma.

Emergency drill

V cene máte úžasné celodenné stravovanie. Raňajky sú buď servírované v reštaurácii, kde si vyberiete z ponuky (prosím sľúbte mi, že vyskúšate Eggs Benedict) a čašník vám to donesie, alebo môžete chodiť do samoobslužnej reštaurácie, kde sú bufetové stoly. Tam prebieha aj obed. Tým, že MSC je európska loď, je naozaj si z čoho vyberať. Večera takisto bufetové stoly alebo reštaurácia. My sme samozrejme chodili do reštaurácie, kde bolo na výber každý deň 5 druhov predjedál (delikatesy ako slimáky a mušle) a 5 druhov hlavného jedla. Potom je ešte výber z 5 druhov dezertov (od zákuskov, cez zmrzlinu, až po ovocie). Čo sa mne osobne tiež veľmi páčilo bolo, že na večeru do reštaurácie ste museli dodržiavať určitý dress code.

Na lodi sa naozaj nudiť nebudete. Sú tam bazény a aj vírivky (vnútorné aj vonkajšie). Pri bazénoch sú lehátka a môžete použiť uteráky z kajuty určené k bazénu. Od rána do noci sú vám k dispozícií rôzne aktivity pri bazéne, hodiny tanca, súťaže, kvízy a čo sa mne páčilo najviac, že bola aj diskotéka. Vďaka Enjoy Travel sme sa všetci účastníci perfektne zoznámili a kamošili počas celej plavby. Ja som mala vnútornú kajutu, ale bolo mi to prakticky jedno. Stále ma niekto pozýval na tú svoju, kde už mal pre mňa naliate. Najlepšie sa pilo s Tomim. No a večer samozrejme disco disco, party party. Večer bolo vždy nejaké predstavenie v divadle, áno majú tam aj obrovské divadlo. Najčastejšie to boli spevácke vystúpenia, aby všetci rozumeli. Naozaj, každý večer sa niečo dialo! Jeden večer  napríklad zažijete white párty. Všetci prišli oblečení v bielom. Na lodi sú dokonca aj rôzne obchody so značkovým oblečením, suvenírmi, či kabelkami.

 

Čo je na celej plavbe fakt super je, že ste prakticky v plávajúcom hoteli, ktorý sa všade presúva spolu s vami. Ráno sa zobudíte na inom prenádhernom mieste, v inom štáte a môžete sa rozhodnúť, či vyraziť objavovať ostrov, ísť na pláž, alebo zostať leňošiť pri bazéne.

 

No a teraz prichádza tá najkrajšia časť plavby: ostrovy. Najviac si spomínam na Arubu, ostrov v Malých Antilách, ktorý som poznala ako ten, kde sa dá kúpať s ružovými plameniakmi. K tým som sa však nedostala, no napriek tomu ma toto miesto nesmierne očarilo. Všade samé farebné drevené budovy, medzi ktorými sa miešajú zvuky holandčiny a Papiamenta. Pláže na Arube patria k tým najkrajším na celom svete.

Každý deň ste na inom ostrove, ráno sa vylodíte, večer odplávate. Pokiaľ si nevyberiete výlet, ktorý organizuje priamo výletná loď a ktorý býva tak dvojnásobne drahší, máte možnosť vylodiť sa a priamo v prístave zjednať miestneho taxíka. My sme išli ako celá slovenská grupa spolu. Vždy mali domorodci také väčšie autíčko, kde sa nás zmestilo cca 8., alebo sme rovno išli minibusom. Počas cesty nám celý čas slovenská delegátka rozprávala zaujímavosti o ostrove. Ako skupina sme si povedali, čo chceme vidieť, teda to najzaujímavejšie z ostrova. Vďaka tomu sme mali príležitosť vidieť čo iní nie a zažiť skutočné dobrodružstvo. Na pevnine sme mali nasledovné možnosti: rôzne miesta pre degustácie domácich produktov (narážam predovšetkým na miestny rum ahahah), plantáže, miesta, odkiaľ bol zaujímavý výhľad, a v neposlednom rade pláže. Posledné 2-3 hodiny sme vždy trávili na prenádherných plážach s tak krásne krištáľovo čistou vodou. Ak by vás nebavilo už čakať na pláži, môžete ísť, rovnako ako ja, vyskúšať potápanie. Preskúmate tak tajomstvá podmorského života. Loďkou vás vedia zobrať na prenádherné miesta. Môj najobľúbenejší zážitok, na ktorý si rada spomínam je, keď nás malou loďkou odviezli ďalej od brehu, vysadili na plytčine, kde boli samé morské hviezdice a počas celého času nám nalievali rum na kúsok piškótového koláča. Neviem vám ani slovami opísať, akí sú milí obyvatelia všetkých týchto karibských ostrovov.

Počas dňa si musíte vždy dobre kontrolovať čas, aby ste neprišli neskoro k lodi, pretože nezabúdajte: loď NEČAKÁ na nikoho.

St. Lucia
Martinique

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *