New York – dovolenka plná zážitkov

Keď som sa prvýkrát chystala do New Yorku, v bedekri som si prečítala, že môžem zažiť „kultúrny šok“. Len som sa nad tým pousmiala a čítala som ďalej.

Po prílete do USA som naozaj zistila, že je to skutočne veľmi výstižné pomenovanie pocitov, ktoré vás týmto mestom sprevádzajú. My, ako národ slovenský, sme stále ešte taký trošku hanblivý a vlastne ani nevyhľadávame nejakú interakciu s neznámymi ľuďmi.

V New Yorku som asi ani nestála na prechode, kde by sa mi niekto neprihovoril, nepochválil mi vlasy alebo tričko, alebo sa ma neznámy nespýtal, odkiaľ som a ako sa mi New York páči. To sú jednoducho Američania, bezprostrední, priami a navyše sa už rodia ako herci alebo moderátori, oni priam milujú takýto herecký prejav.

NEW YORK ZA 3 DNI

V New Yorku máme celoročne šikovnú delegátku, ktorá vás počká na letisku, odprevadí do hotela a na ďalší deň vám ukáže všetko zaujímavé, takže uvoľnite si miesto na fotky v telefóne.

Počas roka robíme aj niekoľko skupinových zájazdov, ale keď vám termín nevyhovuje, vieme sa vďaka tejto našej lokálnej sprievodkyni prispôsobiť.

Veľmi žiadané sú aj kombinácie napr. New York – Miami, New York – Las Vegas, New York – Niagarské vodopády – Toronto. V prvom rade sa pripravte na to, že budete veľa chodiť, a to naozaj veľa. Keďže väčšina zaujímavých vecí je na Manhattane – ostrove medzi riekami East River a Hudson river, ubytovanie v hoteli máme vždy tu, aby nebolo nikam ďaleko.

Na presun teda budeme potrebovať hlavne naše nôžky a metro na väčšie vzdialenosti ( inak prvé linky metra vznikli už v 19-tom storočí a až 75% Newyorčanom nevlastní auto, pretože presun je naozaj najrýchlejší verejnou dopravou). Samotný Manhattan sa delí na niekoľko častí.

Pre jazdu metrom hlavne musíte vedieťči potrebujete ísť smer Downtown, to je časť, kde sa nachádza Wall Street a Battery park (odkiaľ jazdí aj trajekt na Sochu Slobody), alebo Uptown (od Central Parku vyššie).

V prvom rade už samotná prechádzka Manhattanom je zážitok sám o sebe, ale pokúsim sa vám napísať, čo je takou hlavnou súčasťou našich zájazdíkov.

 

Madison Square Garden

svetoznáma športová a koncertná hala, ktorá bola postavená v roku 1968, má 20000 miest na sedenie. Je domovom basketbalového tímu New York Knicks a hokejového tímu New York Rangers. Ja osobne ako Nefanúšik J určite odporúčam zúčastniť sa takéhoto zápasu, nie je to len šport, je to jedna veľká show, bola som niekoľkokrát a išla by som kedykoľvek zasa. Program si môžete pozrieť napr. tu https://www.msg.com/calendar

 

General Post Office

krásna historická budova pošty z roku 1913.

 

Macy´s

najväčší obchodný dom na svete, má 11 poschodí.

 

Flatiron building

prvý mrakodrap v NYC s oceľovou konštrukciou, je to ikonická budova s trojuholníkovým pôdorysom.

 

Empire State Building

443 metrov, 102 poschodí, je to asi najznámejšia budova sveta, 40 rokov (až do roku 1970) bola aj najvyššou budovou sveta. Je prirodzeným bleskozvodom – vedeli ste, že blesk do nej udrie až 100 krát ročne? Bola postavená v roku 1931 za neskutočných 410 dní. Veľmi obľúbenou je vyhliadka na nej – určite odporúčam kúpiť lístky online, aby ste sa vyhli dlhým radom. Ja osobne ale obľubujem skôr vyhliadku Top of the Rock na Rockeffeller, pretože odtiaľ túto krásnu „pani Empire“ uvidíte. Pri západe slnka neskutočná nádhera.

 

Grand Central Terminal

vstupná hala do New Yorku. Nádherná vlaková a metro stanica, ktorá zahájila prevádzku už v roku 1913, je symbolom mesta, nájdete tu vzácne sochy, dvojramenné schodisko navrhnuté podľa parížskej opery, najväčší kus skla od Tiffanyho, ktoré skrášľuje pri vstupe obrovské hodiny. Stanicou prejde denne až 500tis. ľudí a má 44 nástupíšť. Nachádza sa tu aj tajné nástupište 61, ktoré už v minulosti bolo použité na prepravu prezidenta.

Times Square

„križovatka sveta“ ako ju radi Newyorčania nazývajú. Námestie je pomenované podľa novín The Times, ktoré tu v roku 1906 slávnostne otvorili redakciu. Na Times Square je svetlo stále, nachádza sa tu najväčší LED panel na svete a ceny za reklamu na týchto paneloch sa šplhajú k závratným výškam. A kto by nepoznal striebornú guľuspúšťajúcu sa na Silvestra dolu…

 

Broadway

divadelná štvrť, nachádza sa tu 41 divadiel, predstavenia sú skutočne výborné, väčšinou sa hrajú dvakrát denne. Zaujímavosťou je, že netreba slušné oblečenie, aj keď mne to veľmi nesedí, podľa mňa si to tie predstavenia určite zaslúžia. Program divadiel si môžete prezrieť napr. aj tu https://www.broadway.com/

 

Central Park

umelo vytvorený, 4km dlhý a 800metrov široký krásny mestský park uprostred tejto džungle mrakodrapov. Nájdete tu jazerá, mostíky, Zoo, ktoré poznáte z rozprávky Madagaskar.

 

Strawberry fields

pamätné miesto na Johna Lennona,  ktorý bol tu neďaleko zavraždený, koná sa tu množstvo aktivít, môžete ho prebicyklovať alebo sa zviesť kočom, hlavne ho nemôžete vynechať.

 

Wall Street

najväčšia burza na svete. V okolí je aj známy Útočiaci Býk, s ktorým vám určite nesmie chýbať fotka.

 

Socha Slobody

symbol Ameriky, dar od Francúzov na sté výročie deklarácie nezávislosti, je vysoká 91m – na moje prekvapenie celkom krpatá 😀 7 pichliačov na korune predstavuje 7 morí a 7 kontinentov. V jednej ruke drží fakľu z 24 karátového zlata, v druhej deklaráciu nezávislosti.

 

Tajné tipy na zážitkový New York

 1. Kino na streche mrakodrapu „Rooftop cinemas“. Nádherný zážitok, treba rezervovať v predstihu.
 2. Socha Slobody zdarma. Pravidelne chodí trajekt na Staten Island, nádherne vidíte Sochu
  Slobody,aj keď na ostrove nevystúpite. Ak chcete vystúpiť na Statue of Liberty Island, kúpite si štandardný výlet, ak plánujete výlet s dostatočným predstihom, viete sa za rovnakú cenu dostať aj do „koruny“.
 3. Lístky na Broadway predstavenie si kúpite najlacnejšie za schodmi na Times Square, treba si ale vystáť rad.
 4. Prechádzka po Brooklyn Bridge, treba ho prejsť, má to nezabudnuteľnú atmosféru.
 5. NY Citypass – ak plánujete návštevu viacerých platených atrakcií, oplatí sa kúpiť Citypass,
  z mojej skúsenosti, ak plánujete návštevu aspoň jedného múzea, určite sa oplatí.
 6. Podujatia, ktoré sa konajú v parkoch zdarma https://www.nycgovparks.org/events
 7. Kŕmenie veveričiek v Battery parku – tak takto blízko ste veveričku určite ešte nevideli, sú veľmi spoločenské a zvyknuté na ľudí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *